BM Genel Sekreteri Odessa’da: Ukrayna ve Rus besin eserlerine erişim için yapacak çok şey var

Odessa limanında düzenlenen bir brifingde Guterres, gelişmekte olan ülkelerin bu cins tahılları satın almak için yardıma gereksinimi olduğunu hatırlatarak yaptırımlara tabi olmayan Rus besin ve gübrelerinin de global pazarda manisiz erişimi için davette bulundu.

Guterres, “Bu, şiddetli bir çatışma içindeki iki taraf ortasındaki bir mutabakattır. Kapsam ve ölçek bakımından eşi gibisi olmayan bir durum. Lakin birçok hususta daha gidilecek uzun bir yol var” dedi.

BM Genel Sekreteri Guterres ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gün Ukrayna’nın doğusunda Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski ile üst seviye bir görüşme gerçekleştirmişti.

Bu yazın başlarında, Türkiye ve BM, Ukrayna’nın Rus işgalinden bu yana Karadeniz limanlarında kalan 22 milyon ton mısır ve öbür tahılları ihraç etmesinin önünü açan bir muahedeye aracılık etti.

Rusya’nın Ukrayna işgali, fiyatların yükselmesine neden olurken, bilhassa Afrika’da kıtlık endişelerini artırdı.

Odessa limanında konuşan Guterres, “Gelişmekte olan ülkelerin bu ve öteki limanlardan besin satın alabilmesi, münasebetiyle insanların satın alabilmesi için büyük ve cömert dayanağın vakti geldi” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.