Biden’dan silah yasağı açıklaması: Amerika’da çocukların bir numaralı katilidir

ABD Lideri Joe Biden, bugün Pensilvanya’da yaptığı bir konuşmada, ülke genelinde silahlı hataların azaltılması ve şiddetin önlenmesi için hazırlanan “Daha İnançlı Amerika Planı” hakkında açıklamalarda bulundu.

ABD halkının ülkede meydana gelen silahlı şiddet olaylarından telaş duyduğunu söyleyen Biden yaptığı konuşmada, 1994 yılında ABD senatosunda vazife yaptığı sıradaki hücum silahları yasağına atıfta bulunarak, ABD’de bu silahları yine yasaklamaya kararlı olduğunu söyledi. Biden, “Bu ülkede atak silahlarını yasaklamaya kararlıyım. Daha evvel bir kere yaptım ve tekrar yapacağım” dedi.

Saldırı silahlarını yasaklamayı istediğini söyleyen Biden, “Silahlar Amerika’da çocukların bir numaralı katilidir. Çok fazla sayıda çocuk silahlar nedeniyle ölüyor. Bu ülkede, Amerika sokaklarında her gün katliam oluyor” biçiminde konuştu.

Biden, Daha İnançlı Amerika Planı doğrultusunda polise finansman sağlanması için davette bulunarak, “Bu ülkede kamu güvenliği kelam konusu olduğunda, karşılık polisi finanse etmektir. Bizi korumak, psikolog olmak, sosyolog olmak üzere onlardan her şeyi yapmalarını bekliyoruz. Onlara gereksinimleri olan yardımı vermemekten bıktım” biçiminde konuştu.

Biden, kolluk kuvvetlerini desteklediğini tabir eden konuşmasında, planının mahallî ve eyalet kolluk kuvvetlerine ek kaynaklar vermeyi vaat ettiğini söyledi.

Daha İnançlı Amerikan Planının eğitim ıslahatlarını da içereceğini söyleyen Biden, halkın itimadını tekrar kazanmak için “daha fazla memur, daha fazla eğitim ve hesap verebilirlik” olması gerektiğini söyledi. Biden, “Halkın inancı yıprandı ve kırıldı. Bu inanç yıprandığında kamu güvenliğine ziyan veriyor. Halkın inancı olmadan kolluk kuvvetleri tüm topluluklara hizmet etme ve müdafaa işini yapamaz” tabirlerini kullandı.

Biden ayrıyeten, 6 Ocak’ta eski ABD Lideri Donald Trump’ın destekçilerinin Washington DC’deki Capitol Binasını basmasına atıfta bulunduğu konuşmasında, “Kongre’deki Cumhuriyetçi arkadaşlarıma sesleniyorum, 6’sında olanları kınamayacaksanız, bana kolluk kuvvetlerini desteklediğinizi söylemeyin” dedi.

Biden, “Planım eyalet ve lokal idarelerin tıpkı ıslahatları benimsemesine yardımcı olacak, Amerika’yı daha inançlı hale getirecek.” sözlerini kullandı.

ABD’de son yıllarda artan silahlı atakların akabinde Biden, Haziran ayında Silah Güvenliği Tasarısı’nı onaylanmıştı. ABD Senatosu tarafından kabul edilen ve Biden tarafından imzalanan yasa ülkede ateşli silah satışının kısıtlanmasını ve yasa dışı silahların satışının denetlenmesini içeriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.