Bakan Karaismailoğlu: 2053’e kadar 198 milyar dolarlık yatırım planlıyoruz

Ulaştıma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kocaeli Kongre Merkezi’nde düzenlenen Ulaştırma 2053 Körfez Lojistik Çalıştayı’na katıldı. Bakan Karaismailoğlu, 2053 yılına kadar 198 milyar dolarlık yatırım daha planladıklarını belirterek, “Lojistik bölümü günümüzde gitgide daha da entegre hale gelen dünya iktisadının ve milletlerarası ticaretin temel yapı taşıdır.

Küreselleşen dünyada 1,6 milyar insanın yaşadığı, 38 trilyon dolar gayrisafi ulusal hasıla ve 7 trilyon dolarlık ticaret hacminin olduğu coğrafyanın merkezinde olan Türkiye’nin değeri her geçen gün artıyor. Doğu-batı milletlerarası tarihi İpek Yolu’nun orta koridorunda yer alan Türkiye, Çin’den Londra’ya uzanan bir çizginin merkezinde. 2002 yılından bu yana, ülkemizin ulaştırma ve altyapısına gerçekleştirdiğimiz 183 milyar dolarlık yatırım ile bu pozisyonumuzun fırsatlarını ortaya çıkardık. 2053 yılına kadar 198 milyar dolarlık yatırım daha planlıyoruz. 2053 vizyonumuz doğrultusunda ülkemizin Asya ile Avrupa ortasında bugün 700 milyar doları aşan ticaretten alacağımız hissesi artıracağız” diye konuştu.

‘KUZEY KORİDORDA YOL GÜVENLİĞİ RİSKİ DEVAM EDİYOR’

Bakan Karaismailoğlu, orta koridorun öteki ulaşım koridorlarına nazaran çok güçlü alternatif olduğunu lisana getirerek, şunları söyledi:

“Uluslararası ulaşım koridorları ele alındığında orta koridor sınırı, ara ve mühlet açısından öteki ulaşım koridorlarına nazaran çok güçlü bir alternatiftir. Çin’den Avrupa’ya hakikat yola çıkan bir yük, orta koridoru ve Türkiye’yi tercih etmesi halinde 7 bin kilometrelik arayı 12 günde katedebiliyor. Tıpkı yük, Rusya kuzey ticaret yolunu tercih ederse 10 bin kilometrelik yolu en az 20 günde geçebiliyor.

Güney koridorda seyahat ettiğinde ise gemi ile Süveyş Kanalı üzerinden 20 bin kilometrelik yolu lakin 45-60 günde aşabiliyor. Ayrıyeten güney koridordaki Süveyş Kanalı’nı tıkayan ‘Ever Given’ gemi hadisesi uzun müddet hafızalardan çıkmayacaktır. Kuzey koridorda malum savaş ve yol güvenliği riski devam ediyor. Her hal ve kaidede, hiçbir koridorun, merkezi pozisyonunda olduğumuz orta koridor ile rekabet edemediği ortada. Bizim de niyetimiz aşikâr. Bu potansiyeli milletimizin yararı için sonuna kadar ve en düzgün biçimde değerlendireceğiz.”

“LOJİSTİK MUHTEŞEM GÜÇ OLMA YOLUNDA İLERLİYORUZ”

Türkiye’nin kendi bölgesinde lojistik üs olması gerektiğini tabir eden Bakan Karaismailoğlu, “Türkiye’nin 2053 yılındaki 1 trilyon dolar ihracat amacını yakalayabilmesi için lojistik altyapısının tamamlanması ve global ticarette kendi bölgesinde lojistik üs olması gerekiyor. Bizler, ticaretin can damarı olan kara, hava, demir ve denizyollarını yaparken, tüm ulaşım modlarında multi-model bir sistem kuruyoruz.

Türkiye’nin bölgesinin lojistik üssü olması için toplam 13,6 milyon ton kapasiteli 13 farklı lojistik merkezini işletmeye açtık. Bu merkezlere ek olarak Sivas-İzmir (Kemalpaşa) ve Rize (İyidere) lojistik merkezlerimizin imali süratle devam ediyor. Kayseri (Boğazköprü), Tekirdağ (Çerkezköy) lojistik merkezlerimiz ihale etabında.

Bilecik (Bozhöyük) Lojistik merkezinin II. Etap çalışmaları tamamlandı. Mardin, Şırnak (Habur), İstanbul (Avrupa Yakası), İzmir (Çandarlı), Zonguldak (Filyos) lojistik merkezlerimiz de etüt proje ve planlamaları devam ediyor. Bu çalışmalarımız sonucunda lojistik merkez sayımızı 26’ya çıkaracağız. Bunun yanı sıra; ortak akılla gerçekleştireceğimiz çalıştayların sonuçları doğrultusunda ek yeni planlamalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.