Bakan Alim’den EYT açıklaması: Masamızda yalnızca bir formül var

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren Emeklilikte Yaşa Takılanlar’a ait yeni gelişme yaşandı. Dünkü kabine toplantısı sonrasında Çalışma Ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim’e soru yönelten A Haber, EYT’ye ait birkaç ipucu aldı. Bakan Alım, EYT ile ilgili çalışma kümeleri olduğunu, yılbaşına hakikat çalışmaların tamamlanacağını söyledi.

MASADA YALNIZCA BİR FORMÜL VAR

EYT konusunda tek formül üzerinde çalışıldığına değinen Bakan Alım daha evvel birkaç formül olduğunu belirtmişti. Alım “Hollanda, Almanya modellerinden bahsediliyor, bunlar hakikat değil. Masamızda yalnızca bir tane EYT formülü var. Kamuoyunda konuşulan modeller gerçek değil. Biz esasen 62 yaşında çalışanları emekli ediyoruz” dedi.

AŞAMALI ÇALIŞMALAR YAPILIYOR

Aşamalı çalışma kümeleri olduğunu belirten Bilgin “İlgili kurumlarla da çalışmalar sürecek ve ortak noktaya ulaşıldığında Cumhurbaşkanımıza sunulacak. Kabul görürse kamuoyuyla paylaşacağız” açıklamasında bulundu.

GÖRÜŞMENİN AYRINTILARI NEDİR ANLATIR MISINIZ?

Öte yandan Bakan Alım geçtiğimiz haftalarda Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Platformu üyeleri ile bir ortaya gelmişti. Mevzuyla ilgili EYT Platformu Üyesi Mehmet Ali Çelik şu tabirleri kullanmıştı:

“Biz yalnızca Bakan Vedat Bilgin’le görüştük. Bunun ötesinde Türk İş ve AK Parti Küme Lider Vekilleri ile görüşmeler gerçekleştirdik. Yaklaşık 22 kişilik bir heyetle 8 farklı vilayetten derneklerin iştiraki ile tüm mağdur dernekleri içeren EYT’sinden Aylık Bağlama Oranına (ABO), stajından bayan borçlanmasına kadar hepsinin temsilcisi olan derneklerle EYT platformu ismi altında yapmış olduğumuz görüşmelerde hem AK Parti Grubu’nun hem MHP Grubu’ndan net bir formda toplumun tümünü kapsayacak tahlilleri 2022 yılı sonuna kadar kesinlikle iktidar tarafından çözüleceği kelamı verildi.

‘DOSYAMIZI BAKAN BEY’E SUNDUK’

Ayın 9’unda yaptığımız görüşmelerde bu oldu. Ayın 10’unda da Bakan Vedat Alım ile birebir heyetle tekrar görüşmemiz oldu. Şöyle ki evvelkine istinaden kendilerine orada evraklar verdik ve evraklar kendilerine takdim edildi. Birebir halde Bakan Beyefendi ile yaptığımız görüşmede evrakımızı sunduk. Dosyanın içerisinde platformun daha evvel yaptığı çalışma raporları, mağdur kitlenin bize aktardığı bütün problemlerin yer aldığı ve bütün derneklerimizin ortak hazırladığı bir rapor doğrultusunda badireler ve tahlil yolları ismi altında hazırladığımız raporu Bakan Beyefendi ve AK Parti, MHP kümelerine sunduk.

Konunun tahlili ismine kendilerinden olumlu yanıtlar alındı. Şu anda gündemde konuşulan bütün formüllerin çalışmada olmadığı Bakan Beyefendi tarafından şahsen söylendi. Kendileri EYT’lilerin net sayılarının ellerinde olduğunu teknik çalışmaların tamamlanmış olduğunu lisana getirdi. Bu sayının 3 milyon civarında olduğunu bunların 2 milyonu SSK statüsünde geri kalanının ise öbürleri olduğunu beyan etti.

Özellikle toplumsal devlet, toplumsal sıkıntıları çözer mantığıyla bu işin tüm mağduriyetleri kapsayacak formda çözüleceğini lisana getirdi. Önümüzdeki süreçte kontratlı işçi konusunda bütçe görüşmeleri sonrasında EYT’nin gündeme alınacağını ve 2022 yılı sonuna kadar çözüleceğini şahsen söylediler.

Tamamen şu anda kontratlı işçi bittikten sonra bu mevzuyu ele alacaklarını ve tahlilin ele alınacağını beyan ettiler. Bizim sunduğumuz çalışma raporları da buna dahildir. Biz bu görüşmeleri çok olumlu buluyoruz. Hem AK Parti hem MHP kümesinin tahlil konusunda attığı adımları önemsiyoruz. Bakan Beyin de yaptığı beyanatı taktirle karşılıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.