Bakan açıkladı: Hesaplara yatırıldı

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bakıma gereksinimi olan ağır engelli vatandaşlar ve ailelerine ekonomik dayanak sağlamak maksadıyla bu ay toplam 1 milyar 849 milyon TL Meskende Bakım Yardımı’nı hesaplara yatırmaya başladıklarını açıkladı.

Bakan Derya Yanık, engelli bireylerin öncelikle aile yanında desteklenmeleri fikriyle 2006 yılında başlatılan Meskende Bakım Yardımı ile bakıma gereksinim duyan ağır engelli yakını olan ve bakımını üstlendiği için çalışamayan vatandaşların desteklendiğini hatırlattı.

Temmuz ayı memur maaş katsayısına nazaran yapılan artışla birlikte toplumsal hizmet modelleri kapsamındaki Konutta Bakım Yardımı’nın 2022 yılı Temmuz-Aralık devri için 2 bin 354 TL’den 3 bin 336 TL’ye çıkarıldığını belirten Bakan Yanık, ”Her ay tertipli bir formda engelli vatandaşlarımızın hesaplarına yatırdığımız Konutta Bakım Yardımı süreçlerinin takip edildiği elektronik bilgi sistemini bütünleşik sisteme entegre ettik. Ödemelerimizi şeffaf ve süratli biçimde gereksinim sahiplerine ulaştırılmasını sağlayan yeni sistem üzerinden yapıyoruz. Bu kapsamda bakıma gereksinimi olan ağır engelli vatandaşlar ve ailelerine ekonomik takviye sağlamak gayesiyle bu ay toplam 1 milyar 849 milyon TL Konutta Bakım Yardımı’nı hesaplara yatırmaya başladık. Bu ay 554 bin vatandaşımız Konutta Bakım Yardımı’ndan yararlanıyor” tabirlerini kullandı.

Bakanlık olarak engelli vatandaşların eğitim, sıhhat, güvenlik, istihdam üzere temel haklarına tam olarak ulaşmaları için çalıştıklarını ve hak temelli bir bakış açısıyla siyasetler geliştirdiklerini vurgulayan Bakan Yanık, ”Bu yapacağımız ödeme ile birlikte bu yılın birinci 8 aylık periyodunda ortalama 544 bin şahsa toplamda 11 milyar 353 milyon TL Meskende Bakım Yardımı’nda bulunuyoruz. Ödemelerin tüm engelli vatandaşlarımıza iyi olmasını dilerim” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.