Arjantin’de büyük başlı fakat küçük kollu yeni bir dinozor keşfedildi

Reuters

Arjantin’de bir küme bilim insanı, çok büyük bir başı fakat boyutlarına nazaran küçük kolları olan yeni bir yırtıcı dev dinozor keşfettiklerine inanıyor.

Keşifle ilgili Current Biology mecmuasında yazan bilim insanları, daha evvel bilinmeyen bir çeşide ilişkin iskelet kalıntılarının Kuzey Patagonya’da çıkarıldığını belirtiyor.

Meraxes gigas ismi verilen ve yaklaşık 11 metre uzunluğundaki dinozorun kafatası 1,2 metre fakat kolları yalnızca 60 cm uzunluğunda.

Bilim insanları, küçük uzuvların etobur dinozora hayatta kalma avantajları sağladığına inanıyor.

Araştırmayı kaleme alan Juan Canale, “Orantısal olarak küçük olan bu kolların bir tıp fonksiyonu olduğunu düşünüyorum. İskelette büyük kas girişleri ve tam gelişmiş göğüs kemerleri görülüyor, yani kollarda güçlü kaslar vardı” diyor ve ekliyor:

“Kollarını çiftleşme sırasında dişiyi tutmak için ya da düştükten sonra ayağa kalkarken dayanak olarak kullanmış olabilirler.”

Araştırmanın başka muharriri Peter Makovicky, dinozorun kollarının “kelimenin tam manasıyla kafatasının yarısı uzunluğunda olduğunu ve ağzına kadar uzanmadığını” belirtiyor.

Reuters

Makovicky, cinsin dev başının, daha küçük tiplerde kolların yaptığı fonksiyonları üstlenen temel yırtıcı araç olduğunu söylüyor.

Adını Game of Thrones kitap serisindeki kurgusal bir ejderhadan alan Meraxes gigas, köpekbalığı dişli kertenkelegiller kümesine ilişkin.

Dört ton yükündeki bu sürüngenlerin 90-100 milyon yıl kadar evvel yaşadıklarına inanılıyor.

Bilim insanları tiranosoroid (zorba kertenkeleler) ile abelisoroidlerin (Abel kertenkeleleri) de emsal nedenlerle küçük kollar geliştirdiğini söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.