Araştırma: İklim değişikliği neredeyse tüm deniz çeşitlerini tehdit ediyor

İklim değişikliğinin tesirleri üzerine yapılan yeni bir çalışmada, global sera gazı emisyonlarının neredeyse tüm deniz çeşitlerinin 80 yıldan daha kısa bir mühlet içerisinde kritik yok olma düzeyinde olacağı açıklandı.

Nature Climate Change tarafından yayımlanan araştırmada, fosil yakıtların yakılması nedeniyle yükselen hava ve su sıcaklıklarının dünya okyanuslarının üst 100 metresinde bulunan deniz hayvanları, bitkiler, protozoonlar ve bakteriler üzerindeki tesirleri incelendi.

Uluslararası bir araştırma takımı tarafından yürütülen çalışmada halihazırdaki durumun iklim kaynaklı sıcaklık değişikliklerinin en şiddetli olduğu belirtildi.

Çalışmada, dünyanın şu anki sera gazı emisyon oranını sürdürmesi durumunda, ” Yaklaşık 25 bin çeşidin neredeyse yüzde 90’ı yüksek yahut kritik tükenme riski altında” olduğu sonucuna varıldı.

Araştırma, iklim değişikliğinin tesirlerini hafifletmenin “neredeyse tüm cinsler için riski azalttığı” aktarıldı.

Çalışma, iklim değişikliğine karşı en savunmasız cinsleri sıralarken, Çin kirpi balığı (Takifugu chinensis) ile Galapagos balığının (Asurina eupalama) kuşağının tükenme riski en yüksek olan iki tıp olduğunu vurgulandı.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi’nden alınan bilgiler, emisyonlara atfedilen “okyanusun çok ısının yüzde 90’ından fazlasını emdiğini” gösteriyor.

Çevre Muhafaza Ajansı ise yaptığı açıklamada, “Okyanusun karbondioksiti alma kabiliyeti, atmosferik düzeylerin daha da yükselmesini engellese de, okyanusta çözünen karbondioksit düzeylerinin artması, kimi deniz ömrü üzerinde olumsuz bir tesire sahip olabilir. Karbondioksit, karbonik asit üretmek için deniz suyuyla tepkiye girer” sözlerine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.