Antalya Kum Heykel Festivali’ne ağır ilgi

Antalya’da ‘Bir uzay macerası’ temasıyla açılan 17’nci Milletlerarası Antalya Kum Heykel Şenliği’ne ziyaretçilerin ilgisi ağır oldu. Şenlik alanında kurulan gökyüzü müşahede noktası da ziyaretçilerin uğrak yeri oldu.

Antalya’da bu yıl 17’ncisi ‘Bir uzay macerası’ temasıyla düzenlenen ‘Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali’nde heykellerin imali tamamlanırken, kapılar ziyaretçilere açıldı.

Festival alanında kurulan uzay müşahede istasyonunda da teleskopla ay ve gezegenleri izleyen tatilciler, keyifli bir tecrübe olduğunu söyledi.

Teleskop manzaraları birebir vakitte alandaki ekranlara da yansıtıldı.

Ayın üzerindeki kraterleri tüm ayrıntılarıyla görme imkanı yakalayan ziyaretçiler, şenlikte uzayın etkileyici atmosferini görme imkanını yakaladı.

Lara Halk Plajı’nda 7 bin metrekarelik alanda gerçekleştirilen ve her yıl yerli-yabancı çok sayıda ziyaretçinin gittiği şenlikte, insanlığın uzaya giden yoldaki macerasının başladığı günden bugüne izlenen süreç işleniyor.

Çeşitli uzay temalı sinemaların de kıymetli sahneleri heykellerle canlandırılıyor.

İlk uzay çizimlerini yapan Leonardo Da Vinci’nin heykeli, Galileo, Rus kozmonot Yuri Gagarin, Neil Armstrong, Wright kardeşler, Montgolfier kardeşlerin heykellerinin yanı sıra unutulmaz uzay sinemalarından ‘Star Trek’, ‘Star Wars’, ‘Guardians of the Galaxy’nin kıymetli sahneleri de canlandırıldı.

7 bin metrekarelik alanda 10 bin tona yakın kum kullanıldı.

Festival koordinatörü Cem Karaca, “Ziyaretçilerimiz uzay macerası temamızı çok sevdi. İlgi çok yüksek. Ziyaretçilerin alanda kaldığı müddetten bunu anlayabiliyoruz. Bu da yanlışsız bir tema seçtiğimizin ispatı. Tıpkı vakitte dijital teleskop yardımıyla her akşam ay izleme seansları yapıyoruz. Bu aktiflik büsbütün fiyatsız. Ay gökyüzünde yükseldiğinde teleskobumuzun merceğini çeviriyor ve manzara almaya başlıyoruz. Kimi tatilci vizörden bakıp ayı görüyor kimisi anlık yansıttığımız imgeyi ekrandan izliyor. Gece ayı izlerken, gündüz de gezegenleri gözlemliyoruz” dedi. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.