Anastasiadis: Rusya, Türkiye’nin Kıbrıs’ı işgal ettiği argümanlarla artık Ukrayna’yı işgal ediyor

Güney Kıbrıs Rum İdaresi (GKRY) Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununa ait gelişmeler üzerine France 24 kanalına değerlendirmelerde bulundu.

Nikos Anastasiadis, Rusya‘nın Ukrayna‘yı işgalinde “Türkiye’nin Kıbrıs’ı işgal etmek için kullandığı argümanların tıpatıp benzerini” kullandığını öne sürdü.

Anastasiadis, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, revizyonizm yoluyla coğrafik ya da tarihi yazılı kayıtları alt üst etmeye çalışan kimi ülkelerin emsal aksiyonlarıyla örtüşüyor” dedi.

‘TÜRKİYE’NİN ODUNSUZ TUTUMUYLA KARŞILAŞTIK’

Nikos Anastasiadis, adada “iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon” olmasını istediklerini vurgulayarak, “Kıbrıs Rum tarafı olarak kıymetli ödünlerle tahlil bulmak için gayret etmekten asla vazgeçmedik. Değerli gayretler sarf ettik, değerli fasıllarda ilerleme kaydettik lakin Türkiye’nin her vakit odunsuz bir tutumuyla karşılaştık” diye konuştu.

Anastasiadis, Türkiye’nin “Mavi Vatan” siyasetinin “Kıbrıs halkını rahatsız ettiğini, bunun Türkiye’nin revizyonist bir yaklaşımı” olduğunu sav etti.

Nikos Anastasiadis, “Türkiye, Ege’de Yunan egemenliğine meydan okurken Libya, Suriye ve Irak’a da müdahale ediyor. Türkiye’de problemlerin tahlilinin kendi iradesine nazaran olması gerektiği konusunda bir bağnazlık var” dedi.

‘TÜRKİYE’YE SEÇENEKLER ÖNERDİK’

Anastasiadis, Kıbrıs etrafındaki hidrokarbon yataklarıyla ilgili olarak, “Türkiye’ye ya Lahey’deki Memleketler arası Adalet Divanı’na başvurmayı ya da Memleketler arası Deniz Hukuku’na dayalı tahkim yoluyla iki ülkenin MEB’i ortasındaki deniz sonunu bulmasını önerdik” diye konuştu.

Anastasiadis, Türkiye’nin, bölgede “savaşa neden olacak ve barışı tehlikeye atacak teşebbüslere kalkışmayacağını” umduğunu kelamlarına ekledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.