Alman Dışişleri Bakanı Baerbock’un kelamları tartışma yarattı: Türkiye üzerinden yüklendiler

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’un Türkiye ve Yunanistan gezisi ülkesinde gündemdeki yerini koruyor. Almanya’da Baerbock’a Türkiye’deki açıklamaları yüzünden muhalefetten sert reaksiyon geldi.

Almanya’da Dışişleri Bakanı olduktan sonra Türkiye ve Yunanistan’a birinci ziyaretini gerçekleştiren Annalena Baerbock’un burada yaptığı açıklamalar ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile kameralar önünde gerginlik yaşaması gündemdeki yerini koruyor. Baerbock’a Almanya hükümetinden ve muhalefetinden farklı reaksiyonlar yükseldi.

Bu kere Baerbock’a reaksiyon Merkel’in muhafazakar partisi Hristiyan Demokrat Birlik CDU’dan geldi. Ana muhalefet Hıristiyan Birlik Partisi’nin (CDU) Dış siyaset sözcüsü Johann Wadephul Baerbock’un Çavuşoğlu ile basın toplantısında tartışmasını eleştirdi. Wadepuhl, iki ülke ortasında sıkıntıların ikili görüşmelerde lisana getirilmesinin daha yerinde olacağını savundu.

Alman Federal Meclisi Üyesi ve CDU/CSU meclis küme başkanı Johann Wadephul, Baerbock’un Atina’da yaptığı konuşmaya ve Çavuşoğlu ile yaşadığı gerginlikle ilgili konuştu, temsil ettiği partilerin bu konuşmadan rahatsızlık duyduğunu lisana getirdi.

‘BİZİM İKİ ÜLKEYE DE GEREKSİNİMİMİZ VAR’

Wadephul, Baerbock’un Yunanistan’da Türkiye’yi eleştirmesini de yanlış buldu. AFP haber ajansına konuşan Wadepuhl, tenkitlerde üsluba dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, “Bizim iki ülkeye de muhtaçlığımız var” görüşünü söz etti. Wadephul, “Eğer bu iki ülkeyi birlikte ziyaret etmeye karar veriyorsa, üslup ve irtibat ılıman olmalıdır. Türkiye’yi Yunan topraklarından alenen eleştirmek yanlıştı.” dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ortak basın toplantısı düzenlediği Alman mevkidaşı Baerbock’a Osman Kavala konusunda reaksiyon göstermiş, Çavuşoğlu, “Osman Kavala’yı Türkiye aleyhine kullanıyorsunuz, fonluyorsunuz. Seyahat olaylarında ne kadar fonladığınızı biliyoruz” demişti.

‘KINAYACAK BİR ADIM ATILMADI’

Baerbock’a bir diğer tenkit de Almanya’daki Sol Parti SDP’den geldi. SDP’ye üye Alman Federal Meclisi Üyesi Sevim Dağdelen ise Baerbock’u yeteri kadar sert olmamakla suçlarken Alman hükümetine de yüklendi. Dağdelen, “Almanya’nın Türkiye’ye silah ihracatı ve mali yardımları hala devam ediyor. NATO ortağı Türkiye’nin hem Irak’ta hem de Suriye’de milletlerarası hukuku ihlal eden tutumunu kınayacak bir adım hala atılmadı.” tenkidine bulundu.

Almanya’daki Türk Cemaati Lideri Gökay Sofuoğlu da Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile birlikte Baerbock’u “diplomasinin dilini” terk ettiği için eleştirmiş, bunun Almanya’daki Türkiyelilere ziyan vereceğini savunmuştu.

KENDİ PARTİSİNDEN DAYANAK GELDİ

Baerbock’a partili arkadaşları Federal Tarım Bakanı Cem Özdemir ile Baden Württemberg Maliye Bakanı Danyal Bayaz’dan takviye geldi. Twitter üzerinden açıklama yapan Bayaz, Baerbock’un Osman Kavala’nın hür bırakılmasını talep etmesini ve muhalefet ile görüşmesini gerçek bulduğunu belirterek, böylelikle Türkiye’nin Erdoğan’dan ibaret olmadığını gösterdiğini yazdı.

Cem Özdemir ise iki ülkeyi birbirine bağlayan çok şey olduğunu, lakin problemlerin da lisana getirilmesi gerektiğini yazdı. Twitter üzerinden görüşünü bildiren Özdemir, Türkiye’nin Suriye’ye askeri harekatının bölge halkına büyük ziyan vereceğini belirtti.

Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock’tan ise tenkitlere şimdi karşılık gelmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.