Akşener: Madrid’de atılan imza ülkemizin çıkarları ile bağdaşmıyor

YETERLİ Parti Genel Lideri Meral Akşener partisinin küme toplantısında konuşuyor.

Akşener’in gündeme ait konuşmasından satır başları şöyle:

“Dün gece AK Parti iktidarının İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik müracaatında yönelik çekincelerini geri çektiğini ve üyeliklerine dayanak vereceğini öğrendik. 25 Mayıs’ta yani bundan 1 ay evvel ülkemizin bu mevzuda iki önceliği olduğunu söylemiştik. Bunlardan birincisi Putin’in Rusyası’nın saldırgan dış siyasetine karşı NATO ittifakını olabildiğince güçlendirmektir. İkinci önceliğimiz ise PKK’nın Avrupa topraklarından topyekün bütün ögeleriyle silinip atılmasıydı. Ne var ki dün gece bu çok temel bahislerdeki beklentilerimizi karşılamaktan hayli uzak olduğu görülüyor.

İktidarın İsveç ve Finlandiya nezdinde rastgele bir somut gelişme olmaksızın attığı bu imza maalesef ülkemizin çıkarları ile bağdaşmıyor. Zira mutabakat metnine nazaran verilen kelamların tutulması için oluşturulacak üçlü düzenek İsveç ve Finlandiya NATO üyesi olduktan sonra devreye girecek öncesinde değil yani bu sistemin işlememesi durumunda Türkiye elindeki NATO kaybetmiş bir biçimde itirazlarını sürdürmek ve haklı davasını anlatacak muhatap aramak zorunda kalacak.

Sayın Erdoğan ve arkadaşları açısından aldanma ve aldatılmak sıradan alışkanlıklar olsa da bu durum Türk milleti için kabul edilebilir değildir. İkinci husus ise ülkemizin PKK ile YPG-PYD ortasında kurduğu ilginin mutabakat metninde itinayla birbirinden ayrılmış olmasıdır. Türkiye’nin devlet siyaseti YPG-PYD ve PKK’nın bir tıpkı olduğu, yani tıpkı zehirli ağacın kolları olduğudur. Fakat mutabakat metninin 5. paragrafı PKK terör örgütü olarak görülürken YPG ve PYD Türkiye’ye yönelik ulusal çıkar tehdidi olarak tanımlanıyor. Üstelik İsveç ve Finlandiya terör örgütlerine yapılan finans ve militan iştiraklerini denetleme kelamını verirken yeniden 5. paragrafa işaret ediliyor. PYD ve YPG’yi bunun dışında tutuluyor yani PYD-YPG yönelik mali yardımlar mutabakat kapsamı dışında bırakılmış oluyor. Ezcümle üst perdeden atılan kürsü nutukları her vakit olduğu üzere yeniden müzakere masasında verilen ödünler ile taçlandırılmış üzere gözüküyor ve yeniden ülke çıkarlarımız açısından son derece değerli bir fırsat sayın Erdoğan’ın dış politikayı iç siyasete materyal yapma sevdası uğruna kaçırılmış gözüküyor. UYGUN Parti olarak süreci takip etmeye devam edeceğiz mutabakat masasında atılan geri adımın Sayın Erdoğan ile Joe Biden ortasındaki görüşme yansımalarını da ayrıyeten değerlendireceğiz.

Dış siyasetteki bu üstün performansının yanında öngörü abidesi ekonomist Sayın Erdoğan inatla başının dikine gitmeye, yaptığı yanlışları da bir türlü kabullenmeye ülkemizdeki ekonomik krizi daha da derinleştirmeye devam ediyor. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.