Akaryakıt satışlarında yeni devir: ‘Maktu değil, izafî kâr’

Özellikle akaryakıt fiyatlarının yükseldiği periyotta önemli sermaye kaybına uğrayan akaryakıt bayilerinin satış fiyatı ne olursa olsun birebir kârı elde etmelerini içeren sistem değişiyor. Uzun müddettir bu durumdan şikayetçi olan ve sık sık bakanlıklarla bürokrasinin kapısını çalan akaryakıt bayilerinin sistem değişikliğine ait talebi kabul gördü.

Motorin ve akaryakıt fiyatlarının 30 lira hududuna dayandığı devirlerde daha çok olmakla birlikte, fiyat değişimlerinden olumsuz etkilenen akaryakıt bayileri için yeni bir periyot başlıyor. Petrol Eserleri Patronlar Sendikası( PÜİS) Lideri İmran Okumuş, DÜNYA’dan Hüseyin Gökçe’nin haberine nazaran, mevcut sistemin 1286 akaryakıt bayisi için sürdürülebilir olmaktan büsbütün çıktığını bildirdi.

Satış fiyatı ne olursa olsun birebir ölçüde kâr uygulanmasının büyük haksızlık olduğunu belirten Okumuş, bunun yerine bağıntılı kâr sistemine geçilmesi istikametindeki taleplerinin kabul edildiğini aktardı.

İmran Okumuş, Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve EPDK

“SEKTÖR CAN ÇEKİŞİYOR”

Akaryakıt bayilerinin giderek artan maliyetler sebebiyle ayakta kalmakta büyük zahmet çektiklerini söyleyen İmran Okumuş, birçok bayinin sermaye kaybına uğradığını aktardı. Minimum fiyata yıl ortasında yapılan artırımın esasen kuruşlarla ölçülen kâr marjıyla çalışan bayileri sıkıntı durumda bıraktığını tabir eden Okumuş, yılbaşında yapılacak yüksek oranlı artışın ise bu durumun tesirini artırmaya yol açacağını anlattı.

Yanı sıra bankaların çok yüksek oranlı kart kurulunun da dalı etkilediğini vurgulayan Okumuş, mevcut kâr hisseleri ile kart kurullarını bile karşılayamayacak durumda bayilerin olduğunu tabir etti. Dalın adeta can çekiştiğini belirten Okumuş, “Kar marjında yüzdeye dönüş için Hazine ve Maliye Bakanlığı, Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve EPDK ile görüştük. Makul tekliflerimizi olumlu karşılıyorlar, kuruşla belirlenen kâr marjının yetersiz olduğunu kabul ediyorlar. Bayilerin ticaretini sürdürebilmeleri için kuruştan yüzdeye dönüş mecburiyet oldu” dedi. İmran Okumuş, bunun için mevzuat değişikliğine muhtaçlık olduğunu söyledi. Türkiye’de 12 bin 826 bayi bulunduğunu ve büyük kısmının zorlandığını aktaran İmran Okumuş, sistem değişikliğinde devletin vergi kaybının olmayacağının altını çizdi. Mevcut akaryakıt fiyatlarıyla brüt kâr marjının yüzde 6’nın altında olduğunu söyleyen Okumuş, bayinin yaşayabilmesi için gerekli olan oranın ise yüzde 9 civarında olduğunu belirtti.

BRÜT KÂR YÜZDE 6’NIN ALTINDA

Türkiye’de 12 bin 826 bayi bulunduğunu ve büyük kısmının zorlandığını aktaran İmran Okumuş, sistem değişikliğinde devletin vergi kaybının olmayacağının altını çizdi. Mevcut akaryakıt fiyatlarıyla brüt kâr marjının yüzde 6’nın altında olduğunu söyleyen Okumuş, bayinin yaşayabilmesi için gerekli olan oranın ise yüzde 9 civarında olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.