AB’de ekmeğe ortalama yüzde 18 artırım yapıldı

Rusya–Ukrayna savaşının ekonomik tesirleri Avrupa’da güç kadar besin eserlerinde de hissediliyor. Bilhassa tahıl tedariğinde yaşanan dert nedeniyle Avrupa Birliği’nde ekmek rekor seviyede zamlandı.

DW’de yer alan haberde; Avrupa İstatistik Ofisi Eurostat’ın pazartesi günü Lüksemburg’da yaptığı açıklamada, Ağustos 2021 ile Ağustos 2022 ortasında geçen bir yılık müddette ekmek fiyatlarının AB’de ortalama yüzde 18 arttığı belirtildi. Bir evvelki yıl Birlik genelindeki artış yüzde 3 olarak kayıtlara geçmişti.

Böylece ekmek artırımları, kelam konusu bir yıllık periyotta yaklaşık yüzde 8’lik bir artış gösteren tüketici fiyat endeksinden değerli ölçüde yüksek oranda gerçekleşmiş oldu.

Eurostat’tan yapılan açıklamada, ekmek fiyatlarının artmasının en önemli nedeni olarak global tahıl pazarını etkileyen Ukrayna savaşı gösterildi. Açıklamada, Rusya ve Ukrayna’nın tahıl bölümünde kıymetli ihracat ülkeleri olduğu belirtildi.

AB ülkelerinde ekmek fiyatları ise farklı oranlarda zamlandı. Ekmek Fransa’da yüzde 8, Hollanda’da yüzde 10 artırım görürken en fazla zam yüzde 66 ile Macaristan’da tespit edildi. İkinci sıradaki Litvanya’da ise artış yüzde 33 oldu. Estonya ve Slovakya ise yüzde 32 ile üçüncü sırada yer aldı. Almanya’da ise ekmek yüzde 17,5 zamlandı. AB üyesi olmayan İsviçre’de ise ekmek fiyatı yaklaşık yüzde 4 zam gördü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.