ABD: Rus ödeme sistemlerini kullananların yaptırımları delme riski var

ABD Hazine Bakanlığı, Rusya’nın ödeme sistemlerinin kullanılmasının yaptırıma tabi şahıslara alan açabileceğini belirtti. Financial Times da dün ABD’nin Türk bankaların Rusya ile yaptığı süreçlerle ilgili telaşları olduğunu yazmıştı.

ABD Hazine Bakanlığı, Rusya’nın ödeme sistemlerini kullanmanın yaptırımları delme riski doğurduğunu belirtti. Rusya’nın Mir sistemi, Rusya Merkez Bankası tarafından Visa ve Mastercard dışında bir alternatif olarak geliştirilmişti.

Bakanlık, internet sitesinin ‘sıkça sorulan sorular’ kısmında, “ABD dışındaki finans kuruluşları, Ulusal Ödeme Kartı Sistemi Anonim Şirketi’nin (NSPK) ile mukavele yapma yahut diğer bir biçimde iş yapma üzere durumlar nedeniyle yaptırımlara maruz kalma riski taşıyor mu?” sorusuna cevap verdi.

YAPTIRIMA TABİ ŞAHISLARA ALAN AÇABİLİR

Yanıtta Rusya’da banka ve kredi kartı ödemeleri için kullanılan ve Rusya’nın Mir Ulusal Ödeme Sisteminin operatörü olan NPSK sisteminin kullanılmasının yaptırıma tabi şahısları ulusalararası finansal sisteme sokabileceğini belirtti.

Açıklamada NSPK ve Mir Ulusal Ödeme Sistemi’nin yaptırıma tabi bireylerin süreçleri için kullanılabileceği belirtildi. Ayrıyeten açıklamaya nazaran bu sistemleri kullanan ABD dışı finans kuruluşlarının Rusya toprakları dışında Rusya’nın ABD yaptırımlarından kaçınma eforlarını destekleme riski bulunuyor.

ABD: KURUMLAR YETKİLERİNİ KULLANMAYA HAZIR

Açıklamada Rusya’ya yönelik yaptırım düzenlemelerinin, ABD Yabancı Varlıkları Denetim Ofisi’ne (OFAC) geniş yetkiler verdiği hatırlatıldı. Bu kurumun yasaklı faaliyetlere dayanak sağladığı düşünülen şahıslara de blokajlar ve yeni yaptırımlar uygulama yetkisi bulunuyor.

Yanıtta son olarak, “OFAC, Rusya’nın NSPK yahut Mir sisteminin kullanımını Rusya Federasyonu toprakları dışında genişletme uğraşları da dahil olmak üzere, Rusya’nın yaptırımlardan kaçınmasını destekleyenlere karşı bu yetkililerini kullanmaya hazırdır” tabirlerine yer verildi.

FT: TÜRK BANKALAR MIR SİSTEMİNİ KULLANIYOR

Dün Financial Times’da yer alan bir tahlilde Rusya’ya yönelik yaptırımlar konusunda ABD ve AB’nin Türkiye üzerindeki baskıyı artırdığı belirtilmişti. Gazetede kaleme alınan yazıda Türk bankaların Rusya’ya yönelik yaptırımları ihlal edecek bir kanal açmasından telaş edildiği kaydedilmişti.

Haberde ayrıyeten Türkiye’nin en büyük bankalarından Vakıfbank, Ziraat Bank, İş Bankası, Denizbank ve Halkbank’ın Mir sistemine dahil olduğu hatırlatılmıştı.

NE OLMUŞTU?

Rusya-Ukrayna savaşının akabinde ABD Hazine Bakanlığı birtakım Rus kişi ve kurumlara sert finansal yaptırımlar getirdi. Yaptırımlarla birlikte kimi Rus bankalarının global finansal sistemden dışlanması öngörüldü. Ayrıyeten bu bankalar Visa, Mastercard, SWIFT üzere milletlerarası ödeme sistemlerinden çıkartıldı.

Rusya ise daha evvel kurmuş olduğu Mir üzere memleketler arası ödeme sistemlerini devreye soktu. B sistemlere kimi Türk bankaları da ağır ilgi gösterdi. Ayrıyeten son devirde Rusya ve Türkiye ortasındaki ticaret hacminin arttığı görüldü.

ABD DAHA EVVEL DE TEHDİT ETMİŞTİ

Geçtiğimiz ay Amerikan Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’ne (TÜSİAD) gönderdiği mektupta, Türk şirket ve bankalarını Rusya ile çalışmamaları konusunda uyarmıştı.

Mektupta, Rusya’nın yaptırımları Türkiye üzerinden delmek istediği belirtilerek, “Türkiye bankaları, yaptırım uygulanan Rusya bankalarıyla motamot ABD bankalarıyla olduğu üzere ilgi kuramazlar” tabirlerine yer verilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.