28 Şubat davasında tutuklu askerlerin aileleri FETÖ’yü işaret etti: ‘Sahte evraklar kullanıldı’

28 Şubat davasında tutuklu askerlerin aileleri basın toplantısı gerçekleştirdi. 

Bizler, kamuoyunda 28 Şubat davası olarak bilinen bir kumpas davada yargılanarak müebbet mahpus cezası alan ve F tipi cezaevlerinde tam 1’nci yıllarını dolduran, yaşları 74 ile 90 ortasında değişen 13 askerin eşleri, çocukları, yakınları, silah arkadaşları, dostlarıyız. Fakat hepimiz her şeyden evvel ADALET arayışçılarıyız!” sözlerine yer verilen açıklama şu halde:

“TÜRK SANCAĞININ ŞANIN CANLARINDAN AZİZ BİLDİLER”

“Eşlerimiz, babalarımız, silah arkadaşlarımız olan bu beşerler yıllarca bu devlette Ordu Komutanlıkları, Kuvvet Komutanlıkları üzere en üst seviyede misyon yaptılar. Ettikleri yemine bağlı kalarak devlet, millet ve Türk Silahlı Kuvvetleri için gecelerini gündüzlerine katarak bir ömür hizmet ettiler; Türk Milletinin onurunu, askerliğin namusunu, Türk sancağının şanını canlarından aziz bildiler, Cumhuriyet ve görev uğruna ettikleri yeminden taviz vermediler. O denli ki, vazifeleri ailelerinden bile öncelikliydi; eşleri gerektiğinde aylarca bu kumandanları göremedi, çocuklarını neredeyse babasız büyüttü.

Bundan hiç yüksünmedik. Eşlerimizi seçerken askerliğin bir fedakârlık mesleği olduğunu ve bizlerin de birer asker eşi olarak türlü zahmetlere tıpkı fedakârlıkla göğüs germek durumunda olduğumuzun şuuru içindeydik. 

“ERGENEKON, BALYOZ VB. BİR DİZİ DAVANIN KOPYASI”

Eşlerimiz kutsal saydıkları üniformayı çıkarıp emekli olduklarında, artık torun sevme devrinde iken, eski başbakanlardan merhum Erbakan’ın vefatı beklendikten sonra, apansızın, her nasılsa birilerinin aklına 28 Şubat’ın bir “askerî darbe” olduğu geliverdi. Savcı kılıklı FETÖ üyesi bir şahıs, tıpkı Atabeyler, Ergenekon, Malatya – Tepe, Balyoz, Kozmik Oda, İstanbul ve İzmir Askerî Casusluk, Oda Tv, Fenerbahçe – Şike ve gibisi bir dizi davanın birebir kopyası ve son halkası olarak “28 Şubat Davası”nı başlattı. 76’sı tutuklu 103 kişi bu davanın sanığı yapıldı.

Yaklaşık 5 yıl süren mahkeme sürecinde akıl almaz hukuksuzluklar, usulsüzlükler yaşandı, sadece sanıkları hatalı çıkarabilmek için üretilmiş, tahrif edilmiş düzmece evraklar kullanıldı. Avukatlarımızın o süreçte bütün o hukuksuzlukları, usulsüzlükleri, uydurma dokümanları, toplanmayan gerçek kanıtları, dinlenmeyen şahitleri, göz gerisi edilen eksper raporlarını tek tek somut dokümanlarla ortaya koymalarına ve bu davanın bir FETÖ kumpası olduğunu kuşkuya yer olmayacak biçimde kanıtlamalarına karşın tüm gerçeklerin üstü örtüldü, görmezden – duymazdan gelindi ve 14 şahsa ceza verildi. Sonuçta eşlerimiz, babalarımız 19 Ağustos 2021 tarihinde demir parmaklıklar arkasına kondu.

“28 ŞUBAT DAVASI TIPKI ÖBÜRLERİ ÜZERE BİR FETÖ KUMPASIDIR”

İşte 4 gün sonra tam 1 yıl bitmiş olacak. Mahkeme sürecinde ısrarla altını çizdiğimiz bir durumu artık kamuoyunun huzurunda bir kere daha vurguluyoruz: 28 Şubat Davası – tıpkı öbürleri üzere – bir FETÖ kumpasıdır! Soruşturmayı başlatan ve davanın iddianamesini yazan savcılar, birinci tutuklamaları yapan ve mahkeme sürecinde yer alan bir kısım yargıçlar, soruşturma sürecinde savcılara kelamda doküman temin eden şahıslar, temin edilen dokümanlar hakkında “güvenilir” raporu veren TÜBİTAK vazifelileri, savcıya Genelkurmay’dan evrak ulaştıran askerî işçi, yani kısaca bu davaya “eli değen” herkes bir halde FETÖ ilişkili çıktı. Bugün o şahısların bir kısmı FETÖ üyeliği, bir kısmı da 15 Temmuz’daki rolleri nedeniyle hala ağırlaştırılmış müebbet cezalarıyla cezaevlerinde, bir kısmı ise yurt dışında firarî durumdadır. 

Bütün bu gerçeklere karşın dava inatla sürdürüldü ve sayılan tüm hukuksuzluklar Yargıtay’a kadar sıralı mahkemelerce daima göz gerisi edildi.

“SİYASİ DAVA” 

Yargı sürecinde, bu ülkede adalet olduğu inancımızı daima koruma ettik, lakin daima hayal kırıklığına uğradık. 28 Şubat’ın darbe ile ilgisi olmadığını, “İddianame“nin yalnızca sanıkları hatalı çıkarmak üzere kin, nefret ve husumetle hazırlanmış bir kumpas çalışması olduğunu ve TSK mensuplarına yönelik bütün öteki kumpas davalardakilere çok emsal sahteliklerle kurgulandığını, hasebiyle her halükârda yargıçların bu hukuk rezaletlerini göreceklerini sandık. Lakin yanıldık. Başlangıçta da söylüyorduk, ancak bugün artık bu davanın bir siyasi dava olduğuna, yargının siyaset eliyle bir intikam aracı olarak kullanıldığına tereddüdümüz kalmadı. 

Yüce Türk Milleti ve Bedelli Katılanlar;

Herkes şunu biliyor: Merhum Erbakan yaşadığı surece hiçbir vakit bir askerî darbe ile devrildiğini söylememiş, darbeyi ima dahi etmemiştir. Tıpkı biçimde, devam eden yargılamalar sırasında şahit olarak gelip dinlenen hiçbir hükûmet yetkilisi o süreçte baskı, cebir ve şiddete maruz kaldıklarına ait tek bir kelam etmemiş, bilakis cebir ve şiddeti reddetmişlerdir. Bu gerçeklere karşın şu anda yaşları 74 ile 90 ortasında olan 13 insan Erbakan Hükûmetini devirdikleri gerekçesiyle demir parmaklıklar gerisinde ömür tüketiyor. Ülkenin rejimini kendi ideolojik algılarına nazaran şekillendirmek isteyen çevreler 28 Şubat sürecini topluma bir “askerî darbe” olarak empoze etmekte ve bunun propagandası üzerinden siyasî rant elde etmeyi hedeflemektedirler. 

“KÖTÜRÜM OLMALARI BEKLENMEKTEDİR”

Yaş ortalaması 80’in üzerinde olan ve her biri başka sıhhat sorunu yaşayan insanların kumpaslarla cezaevinde olması öncelikle ömür hakkının ihlalidir. Bizler tam 1 yıldır Anayasa Mahkemesi’nin bu belgeyi ele almasını bekliyoruz. Milletlerarası ceza normlarına nazaran de sanıkların yaşları nedeniyle bu davaya ait itirazların bir an evvel ele alınması gerekmektedir. Lakin anlaşılan o ki, içerideki insanların ölmeleri ya da en azından kendini ve etrafını tanıyamayacak kadar kötürüm olmaları beklenmektedir.

AYM’YE ÇAĞRI 

Son kelam olarak; bizler ölümlere gerçek giden haksız bir infaz sürecini kamuoyuyla paylaşmak üzere burada toplandık. Bu sesin duyulmasına verdiğiniz katkı nedeniyle hepinize tekrar minnet ve şükranlarımızı sunuyor, Anayasa Mahkemesi’nin de bu sese kulak verip bir an evvel gereğini yapmasını diliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.