2025 hedefi için 36 plan devrede

2021’de enerji yoğun şirketlerinden Assan Alüminyum’da elektrik tüketimi kaynaklı emisyonlarını nötrleyen grup, hasıla bazında sera gazı emisyon yoğunluğunu yüzde 39.3 ve su yoğunluğunu yüzde 46.5 oranında azalttı. 2018’de faaliyete geçen Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi’ndeki atık su geri kazanım tesisi yatırımıyla yılda 500 bin metreküpe yakın suyun geri kazanımına imkan sağlandı. Grup, geri dönüştürülen ve yeniden kullanılan hammadde miktarını son 6 yılda yüzde 50 arttırırken geri kazanılan atık oranını yüzde 99.3’e yükseltti.

‘DİNAMİK BİR SÜREÇ’

Kibar Holding CEO’su ve Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Haluk Kayabaşı, “Karbon nötr ekonomiye geçişte dinamik bir süreç yaşıyoruz. Bu geçişte, tüm oyuncuların üstlenmesi gereken sorumluluklar her geçen gün artıyor. Biz bu bilinç ve farkındalıkla hem ülke ekonomimize sunduğumuz katkıyı sürekli kılmak, hem de dünyamızın geleceğine katkı sağlamak için her geçen yıl daha fazla sorumluluk üstleniyoruz” dedi.
Ekonomik büyümeyi sürdürülebilirlik ilkeleri çerçevesinde gerçekleştirmeyi hedefleyen holding, sürdürülebilirlik alanında belirlediği 36 maddelik planını 2025’e kadar tamamlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.